Wydział Szkolenia jest jednostką organizacyjną Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej odpowiedzialną za realizację zadań w zakresie przebiegu szkolenia sportowego jednostek uzdolnionych sportowo, szkolonych w ramach Kadr Wojewódzkich poszczególnych kategorii wiekowych.
Poniższe zadania mają na celu podniesienie poziomu gry w piłkę siatkową.
Pracą Wydziału Szkolenia kieruje Przewodniczący tego Wydziału powołany przez Zarząd Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej.
W skład Wydziału Szkolenia wchodzą "zespoły"- opracowujące, wdrażające oraz realizujące zadania.
Do obowiązków i kompetencji Wydziału należy :
- Opracowanie propozycji kalendarzy imprez sportowych dzieci i młodzieży..
- Współtworzenie wspólnie z Wydziałem Gier i Dyscypliny regulaminów i terminarzy rozgrywek wszystkich kategorii młodzieżowych oraz rozgrywek seniorskich na szczeblu okręgu.
- Opracowanie planów szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo szkolonych w ramach Kadr Wojewódzkich.
- Przedstawienie Zarządowi składów Kadr Wojewódzkich.
- Przedstawienie Zarządowi wniosków dotyczących obsad trenerskich szkolenia Kadr Wojewódzkich.
- Ocena szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo, ocena pracy kadry trenerskiej oraz przedstawienie wniosków Zarządowi wynikających z prowadzenia powyższych zadań.
- Opracowanie i przedstawienie Zarządowi planów kształcenia i doszkalania instruktorów i trenerów.
- Współpraca z klubami sportowymi i ich trenerami w zakresie pracy szkoleniowej w klubach oraz szkoleniem młodzieży uzdolnionej sportowo w ramach Kadr Wojewódzkich i szkolenia centralnego.
- Decyzja i zasadność prowadzenia dodatkowych akcji szkoleniowych zlecanych przez instytucje sportowe (np. Urząd Marszałka, PZPS itp.).
- Współpraca z instytucjami i organizacjami sportowymi, która może się przyczynić do przeniesienia poziomu sportowego naszej dyscypliny.
- Wnioskowanie o przyznanie wyróżnień, nagród i kar dla szkoleniowców i zawodników.
- Otoczenie szczególną opieką szkoleniową jednostek uzdolnionych sportowo mających szansę osiągnięcia poziomu mistrzowskiego.
- Regularna weryfikacja prowadzonych działań, opracowanie materiałów i propozycji w celu podejmowania optymalnych decyzji we wszystkich zagadnieniach związanych z działaniem Wydziału Szkolenia.
- Współpraca szkoleniowa z województwami wchodzącymi w skład Makroregionu (lubuskie, opolskie, śląskie).
- Podejmowanie działań nie ujętych wyżej a będących nierozerwalnym elementem procesu szkoleniowego, wpływającego na efektywność oraz osiągnięcie jak najwyższego celu organizacyjno-szkoleniowego.