< powrót

Akcesoria siatkarskie które powinien miec każdy gracz


9 miesięcy temu | 08.08.2023, 11:14 Akcesoria siatkarskie które powinien miec każdy gracz


Niezbędne akcesoria siatkarskie - w co powinien zaopatrzyć się każdy gracz? Sprawdź jakie profesjonalne akcesoria do siatkówki są najbardziej przydatne!

Niezbędne akcesoria siatkarskie - w co powinien zaopatrzyć się każdy gracz?

Siatkówka, to niezwykle emocjonujący, sport drużynowy. Nie wymaga on skomplikowanego wyposażenia, jednak są pewne elementy, których absolutnie nie można pominąć. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są niezbędne akcesoria siatkarskie, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi tego, jak dobrać odpowiedni sprzęt, odzież, obuwie oraz akcesoria, aby zapewnić sobie jak największy komfort i bezpieczeństwo, zarówno podczas meczu jak i podczas treningu. Jeśli więc chcesz pogłębić swoją wiedzę w tym temacie, zapraszamy do lektury!

Akcesoria siatkarskie - jakie produkty sportowe warto mieć na wyposażeniu

Pierwsze co przychodzi do głowy myśląc o siatkówce, to piłka i siatka z antenką. O ile podczas zawodów parametry obu sprzętów są dokładnie określone, o tyle w przypadku modeli treningowych mamy większą dowolność. Można więc dopasować je do własnych potrzeb, zwłaszcza w przypadku amatorów siatkówki, którzy grają hobbystycznie, nie zaś zawodowo. Nawet oni jednak muszą zadbać o odpowiedni strój i obuwie na boisko. Źle dobrane buty mogą skutkować kontuzją lub urazem, dlatego warto zadbać o model dedykowany siatkówce halowej. Odzież z kolei powinna gwarantować oddychalność i ogólny komfort użytkowania. W dobrych sklepach sportowych znaleźć można liczne gadżety, które umożliwiają zabezpieczenie ciała przed uszkodzeniami i przeciążeniami oraz zapewniają odpowiednią stabilizację stawów, a także takie, które pozwalają na podniesienie komfortu gry. Należą do nich między innymi nakolanniki, tejpy, stabilizatory oraz rękawki siatkarskie. Ponadto wyróżnia się również produkty takie jak igły i kompresory do piłek, ciśnieniomierze, pakowne torby i plecaki oraz łatki do nakolanników. Wszystkie wymienione akcesoria do siatkówki są niezwykle potrzebne, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort gry, dlatego zachęcamy do zapoznania się z nieco bardziej szczegółowymi informacjami na ich temat.

Piłka siatkowa - profesjonalny sprzęt, który powinien mieć każdy siatkarz

Dobra piłka siatkowa to podstawa. W tym przypadku liczy się zarówno jakość wykonania jak i użytych do produkcji materiałów, dlatego warto postawić na model renomowanego producenta. Jeśli planujesz zakup piłki, zachęcamy do zapoznania się z ofertą marek takich jak Mikasa, Allsix, Molten, Wilson czy Joma. Są to prawdziwi profesjonaliści w temacie szycia piłek, dlatego ich produkty polecamy szczególnie gorąco. Wybierając model dla siebie warto zastanowić się nad kwestią materiału i rozmiaru piłki. Można bowiem nabyć model ze skóry naturalnej bądź syntetycznej albo z niezwykle trwałego poliuretanu. Jeśli natomiast chodzi o wymiary, to podczas rozgrywek amatorskich dowolność jest bardzo duża i można po prostu postawić na wielkość, która w Twoim przypadku sprawdza się najlepiej. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, sprawdź jeszcze, jaką wagą cechuje się typowana przez Ciebie piłka. Niektóre warianty są lekkie i miękkie, inne cięższe i twardsze. Nie jest to już kwestia jakości akcesorium siatkarskiego, a indywidualnych preferencji gracza.

Siatka - podstawowe wyposażenie do siatkówki halowej i plażowej

Jak sama nazwa wskazuje, siatkówka to piłka, która wymaga siatki. Oczywiście na halach jest już ona zamontowana i nie trzeba martwić się ani o jej wymiary ani o masę i wygląd. Jeśli natomiast kochasz tę grę i chcesz trenować także na świeżym powietrzu, dobrym pomysłem może okazać się w Twoim przypadku zakup siatki, która poradzi sobie zarówno na plaży jak i na trawie. W dobrych sklepach z artykułami sportowymi znaleźć można liczne modele, które montuje się na różne sposoby. Są bowiem siatki, które sprzedawane są ze specjalnymi stelażami. Nie wymagają one żadnego elementu dodatkowego, ponieważ są w pełni samowystarczalne. Są też i takie, do których montażu niezbędne są słupki.

Odzież sportowa - komfortowe ubranie dla zawodnika

Oglądając zawodowych graczy podczas meczów, można odnieść wrażenie, że strój nie odgrywa w ich przypadku zbyt istotnej roli. Jest to jednak tylko wrażenie, ponieważ rzeczywistość znacząco się od niego różni. Wśród odzieży dla siatkarzy znajdują się bowiem nie tylko koszulki i spodenki. Mężczyźni wyposażeni są często w tak zwane podspodenki, czyli element garderoby, który jest niejako połączeniem bielizny i spodenek. Podspodenki przylegają do ciała, zapobiegając otarciom. Kobiety natomiast posiadają najczęściej mocno trzymające biust staniki sportowe. Poza wymienionymi rzeczami, uwagę warto zwrócić jeszcze na skarpety. Ten niepozorny artykuł bieliźniany jest niezwykle istotny zarówno podczas meczu jak i podczas treningu. Pozwala na zabezpieczenie stopy przed otarciami, a także wspiera krążenie krwi w kończynach dolnych. Wybierając odzież i bieliznę do gry, należy jednak upewnić się, że wszystkie elementy garderoby cechują się wysoką jakością i komfortem użytkowania.

Obuwie sportowe - buty do uprawiania sportów halowych

Przyczepność i amortyzacja to w przypadku butów do siatkówki halowej podstawa bezpieczeństwa, dlatego wybierając model dla siebie należy wziąć je pod uwagę w pierwszej kolejności. Dynamika gry sprawia, że łatwo tu o kontuzję. Buty powinny więc gwarantować przyczepność do parkietu. Zwykłe obuwie sportowe często ślizga się po gładkiej nawierzchni hali, dlatego należy w tej kwestii skupić się na gumowej podeszwie, która zapobiegnie temu zjawisku. Liczne wyskoki, zrywy i gwałtowne hamowanie, które towarzyszy atakowi i obronie, wymagają z kolei amortyzowania wstrząsów. Odpowiednie obuwie pochłania drgania dzięki zastosowaniu różnego typu systemów amortyzacyjnych. Obecnie najczęściej stosuje się piankę Eva, która w dużym stopniu pochłania wstrząsy i zapewnia bezpieczeństwo stawom. Wybierając model dla siebie weź też pod uwagę stopień stabilizacji stawu skokowego. Pomoże Ci to zmniejszyć ryzyko ewentualnej kontuzji.

Nakolanniki siatkarskie - niezbędne akcesorium do siatkówki

Elastyczne osłonki na kolana chronią je przed uszkodzeniami w wyniku kontaktu ciała z parkietem. Wyposażone w pochłaniającą drżenia piankę artykuły sportowe sprawiają, że każdy upadek łagodzony jest w znaczącym stopniu. Warto korzystać z nich nawet podczas rekreacyjnych spotkań z przyjaciółmi. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy przyjdzie Ci rzucić się w kierunku piłki i uderzyć kolanem o twardą powierzchnię. Produkt ten zabezpiecza zarówno rzepkę jak i łąkotkę, dlatego warto zainwestować w egzemplarz dla siebie. W tym temacie warto kierować się nie ceną, a jakością. Zalecamy więc wybór markowych produktów. Nakolanniki Asics, Joma, Allsix, Evolution Professional Equipment, Errea czy Select są gwarancją skutecznej ochrony Twoich kolan.

Rękawki siatkarskie - wielofunkcyjne ochraniacze i ocieplacze na ręce

Dopasowujące się do ciała rękawki to akcesoria, które zapewniają ciepło podczas rozgrzewki i gry w niskiej temperaturze. Bezszwowe, wykonane z miłego w dotyku materiału, modele zabezpieczają też ręce przed uszkodzeniami mechanicznymi skóry. Zapewniają pełną swobodę ruchów, w przeciwieństwie do koszulki z długim rękawem. Wystarczy wsunąć je na rękę i z t-shirtu robi nam się longsleve. Mięśniom zapewniana jest odpowiednia temperatura a Tobie poczucie komfortu. Kupując ten produkt należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość. Powinno się starannie dobrać materiał, z którego rękawki są wykonane. Musi on gwarantować oddychalność i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz tkaniny. To akcesorium jest niezwykle przydatne zwłaszcza podczas grania na niedogrzanej hali, dlatego jeśli zdarza Ci się na takiej bywać, rozważ koniecznie jego zakup.

Tejpy i stabilizatory - lepsza propriocepcja i skuteczna stabilizacja stawów

Nawet najlepszym zawodnikom zdarzają się urazy, których skutki powinny być niwelowane odpowiednio dobranym stabilizatorem. Bez względu na to, czy gra w siatkę jest dla Ciebie rozrywką, czy pasją, bywają sytuacje, w których stabilizator staje się produktem niezwykle potrzebnym. Lekkie urazy tkanek miękkich w stawie kolanowym, niestabilność rzepki o niedużym stopniu, stany zapalne więzadła, przeciążenie stawu kolanowego lub różnego typu zwyrodnienia to uszkodzenia, które często towarzyszą siatkarzom. Warto więc mieć na wyposażeniu odpowiednią ortezę. Pomaga ona bowiem również w powrocie do zdrowia po urazie. Podobnie jak taśmy do tejpingu, które stosuje się w celu usztywnienia osłabionego stawu. Ta nieelastyczna taśma pozwala na zabezpieczenie dłoni, kolan, łokci, nadgarstków i właściwie wszystkich pozostałych stawów. Jeśli więc miewasz problemy ze stawami i szukasz możliwości ustabilizowania ich podczas gry, rozważ zakup tak zwanych tejpów.

Pozostałe akcesoria siatkarskie - co jeszcze warto mieć do gry w siatkówkę 

Opisane w poprzedniej części produkty to najczęściej stosowane przez siatkarzy amatorów i zawodowców akcesoria. Poza nimi, dobre sklepy sportowe oferują jednak wiele więcej. Do polecanych przez nas artykułów dopisujemy więc kompresory, pompki oraz igły do piłek a także ciśnieniomierze, samoprzylepne łaty do ochraniaczy na kolana, plecaki do wygodnego transportowania odzieży i obuwia, a jeśli szukasz sprzętu dla swojej drużyny, także radary mierzące prędkość piłki, wózki na sprzęt oraz stojak na butelki. Dzięki tym produktom gra będzie jeszcze przyjemniejsza.