< powrót

Ustawienia w siatkówce - strefa i rotacja na boisku do siatkówki.

1 rok temu | 14.11.2022, 10:12 Ustawienia w siatkówce - strefa i rotacja na boisku do siatkówki.

Dowiedz sie więcej na temat ustawienia zawodników na boisku siatkarskim. Sprawdź jakie sa strefy i na czym polega rotacja w siatkówce!

Ustawienia siatkarzy podczas meczu - jaką role pełnią poszczególni gracze?

Ustawienie siatkarzy podczas meczu odgrywa istotną rolę zwłaszcza w momencie zagrywki. Determinuje także rotację graczy po zdobyciu punktu. Na boisku znajduje się 6 osób, które pełnią różne role — rozgrywających, atakujących, przyjmujących czy blokujących. Po wykonaniu zagrywki zawodnicy zagrywający i wszyscy inni dokonują rotacji, a więc przemieszczają się, przyjmując nową pozycję na boisku. Jakie zadania spełniają poszczególni zawodnicy i dlaczego tak ważne jest ich właściwe ustawienie? Podpowiadamy.

Ustawienia siatkarzy podczas meczu - czym są strefy i przejścia?

Podczas meczu siatkówki możemy obserwować 12 zawodników na boisku, po 6 w każdej drużynie. Nieodłącznym elementem tej gry jest tzw. rotacja. Na czym polega rotacja? Jest to inaczerz mówiąc przemieszczanie się zawodników o jedno miejsce następuje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zawsze po tym, gdy drużyna przyjmująca zagrywkę otrzyma punkt. Sędzia jest w stanie kontrolować jej porządek, ponieważ trener na początku meczu dostarcza mu rozpiskę z ustawieniem początkowym.

Strefy z kolei odpowiadają liczbie zawodników — jest ich 6, a w każdej z nich może znajdować się tylko jeden gracz. Pierwsza to prawa obrona, druga to prawy atak, trzecia to środek pierwszej linii, czwarta — lewy atak, piąta — lewa obrona, szósta — środek drugiej linii. Zasady określają jednak nie tylko, jak zawodnicy powinni się ustawiać i przesuwać zgodnie z porządkiem rotacji, ale także który z nich może wykonać atak, a który nie. W momencie rozpoczęcia akcji gracze powinni znajdować się na swoich nominalnych pozycjach. W pierwszej linii znajduje się trzech zawodników, w drugiej linii również trzech. Każdy z nich ustawiony na boisku jest w swojej strefie. Dopiero po wykonaniu zagrywki mają czas na przemieszczenie i mogą zmienić swoje strony boiska, w przeciwnym razie niemożliwe będzie przyznanie punktu takiej drużynie.

Przepisy regulują także wygląd boiska siatkarskiego. Ma ono mieć wymiary 9 x 9 m i być ograniczone liniami bocznymi i końcowymi. Wewnątrz każdej z części znajduje się linia 3 metra. Jest to przestrzeń, której zawodnik podczas ataku nie może przekroczyć, jeżeli wówczas zgodnie z rotacją jego pozycja znajduje się na drugiej linii.

Ustawienia siatkarzy na boisku do siatkówki - rola poszczególnych zawodników

Ustawienie zawodników na boisku w siatkówce jest niezwykle ważne. Po prawej stronie boiska, czyli w prawym skrzydle znajduje się przyjmujący, który nazywany jest też prawoskrzydłowym. Jest to zawodnik linii ataku. Jego rolą jest zakończenie akcji przeprowadzonej przez drużynę. Jego zadaniem jest również blokowanie podań przeciwnika. Taki zawodnik może też zagrywać. Czasami też drugi przyjmujący również znajduje się w strefie boiska. Kiedy jednak przejdzie z drugiej linii do pierwszej, co ma miejsce w jednym z ustawień, wówczas atakujący kończy piłki jako lewoskrzydłowy.

Rozgrywający z kolei nazywany jest także wystawiającym i jak sama nazwa wskazuje, jego zadaniem jest wystawianie piłek które przyjął lub obronił przyjmujący, lub libero od zawodnika atakującego. Rozgrywający znajduje się po prawej stronie boiska. Gdy jest w pierwszej linii, jest to strefa 2, a gdy jest w drugiej linii - pozycja 1. Przez jego ręce powinno przejść każde drugie odbicie piłki. Jego rolą jest jej skierowanie i przebicie przez siatkę w taki sposób, aby przeciwnicy nie wiedzieli do którego zawodnika jest ona podana. Można więc powiedzieć, że gracz ten kieruje całym meczem.

Bliżej lewej linii boiska umiejscowiony jest przyjmujący. Z kolei po wykonaniu zagrywki znajduje się on już na środku boiska w drugiej linii. Jak sama nazwa tej pozycji wskazuje, jego zadaniem, jest przyjmowanie zagrywki, atak z lewego skrzydła lub z tzw. „pipa”, czyli atak zza linii trzeciego metra. Do jego zadań należy także obrona kontry przeciwnika. Bierze udział również w bloku i wykonuje zagrywkę. Na tej pozycji znajduje się dwóch graczy, a więc przyjmujący 1 i przyjmujący 2.

Środkowy bloku to zawodnik, który gra na środku, czyli znajduje się w środkowej części boiska, a jego zadaniem jest blokowanie ataków przeciwnika. Pomaga drużynie również wtedy, kiedy wykonuje tak zwane krótkie ataki. Raczej nie uczestniczy w przyjęciu piłki, chyba że spada ona bardzo blisko siatki. Kiedy wskutek rotacji znajduje się w drugiej linii, zazwyczaj zmieniany jest przez libero, dlatego rzadko gra w obronie. Jego rolą jest również serwowanie. Ze względu na specyfikę tej pozycji zazwyczaj zawodnicy, którzy ją przyjmują, charakteryzują się ponadprzeciętnym wzrostem.

Stosunkowo nową pozycją w siatkówce jest tak zwany gracz libero. Jest to zawodnik, który gra zawsze w drugiej linii w obronie lub przyjęciu zagrywki. Jego zadaniem też asekuracja. Nie może ani zagrywać, ani atakować, ani blokować. Dotyczą go więc najbardziej specyficzne obostrzenia dotyczące jego zachowania na boisku. Gracz ten zazwyczaj zmienia się ze środkowym drugiej linii, kiedy ten przestaję zagrywać. Kiedy jednak wskutek rotacji miałby się odnaleźć w pierwszej linii ataku, wówczas obowiązkowa jest jego zmiana. Ubrany jest w kontrastujący strój, który różni się od ubrania reszty zawodników.

Najogólniej rzecz ujmując, w pierwszej linii znajdują się zawodnicy z pozycji trzeciej, czwartej i drugiej, którzy stoją wzdłuż linii siatki. Są to zawodnicy linii ataku i dlatego są bliżej siatki niezależnie od tego czy są bliżej linii bocznej, czy linii środkowej. Z kolei trzej pozostali zawodnicy są zawodnikami linii obrony i zajmują pozycję piątą, szóstą i pierwszą, a więc są dalej od siatki. W momencie zagrywki, każdy gracz musi znajdować się na swojej pozycji. Po jej wykonaniu mogą już się przemieszczać i zajmować dowolne stanowiska.


Na czym polegają błędy w ustawieniach w siatkówce?

Błędy w ustawieniach w siatkówce, to jedne z najczęściej występujących błędów. Dochodzi do nich wtedy, kiedy któryś z zawodników na boisku w momencie wykonywania zagrywki znajduje się w nieodpowiednim miejscu. W takiej sytuacji sędzia przerywa grę, co wiąże się w tym przypadku z utratą punktu i prosi trenera o skorygowanie ustawienia. Błędy w rotacji z kolei powstają wtedy kiedy zagrywka zostaje wykonana przez nieuprawnionego do tego zawodnika. Zazwyczaj jest to spowodowane błędną rotacją graczy. W takiej sytuacji również gra zostaje przerwana, a przeciwna drużyna zdobywa punkt. Dodatkowo zawodnicy spoza strefy ataku, czyli znajdujący się blisko siatki, na pozycji piątej, szóstej lub pierwszej nie mogą blokować ani atakować piłki sprzed linii 3 metra. Oznacza to, że muszą dokonać ataku z drugiej linii, minimum 3 metry od siatki. Powoduje to, że zawodnik z drugiej linii nie może wykonać już niespodziewanego ataku w drugim odbiciu, czyli tak zwanej kiwki.

Interesujesz się siatkówką lub aktywnie uprawiasz ten sport? Jeśli szukasz odpowiedni butów siatkarskich, odzieży, piłek do siatkówki i innych akcesoriów, zajrzyj na stronę sklepu sportowego Decathlon. Znajdziesz tam wszystko co jest potrzebne zarówno początkujacym, jak i zaawansowanym graczom.
 

 
4062552