< powrót

Siatkówka dla początkujących - jak zacząć przygodę z siatkówką?

1 rok temu | 14.11.2022, 10:10 Siatkówka dla początkujących - jak zacząć przygodę z siatkówką?

Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów. Jakie są zasady gry w siatkówkę? Jak zacząć grać? Na czym polega trening? Podpowiadamy!

Siatkówka dla początkujących - jak zacząć grać?

 Siatkówka jest to jedna z najpopularniejszych gier zespołowych zaraz po piłce nożnej. Duży wpływ mają na to bez wątpienia sukcesy polskiej reprezentacji. Aby rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, trzeba najpierw przyswoić sobie kilka jego podstawowych zasad. Następnie przejdziemy do samego treningu. Na czym polega? Kiedy warto zacząć trenować? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można w poniższym tekście.

Podstawowe zasady gry w siatkówkę 

Siatkówka to sport, który polega na przebiciu piłki nad siatką w taki sposób, aby dotknęła ona połowy przeciwnika. W tym celu używa się przede wszystkim rąk, jednak regulamin nie zabrania wykorzystania innych części ciała. Każda drużyna może wykonać trzy dotknięcia piłki. Jest to: odbiór, wystawa oraz atak. Każde kolejne dotknięcie oznacza błąd co jest równoznaczne z punktem dla przeciwnika. Same punkty zdobywać można w różny sposób. Najbardziej podstawowym jest sytuacja, kiedy piłka dotyka połowy przeciwnika. Punkt jest jednak także zaliczany, kiedy opuści ona pole gry po dotknięciu przez przeciwnika lub gdy rywal nie trafi w naszą połowę.

Mecz siatkówki toczy się do trzech wygranych setów. Każdy z nich grany jest do osiągnięcia 25 punktów, z tym zastrzeżeniem, że zwycięska drużyna musi wypracować przewagę dwóch punktów nad przeciwnikiem. Oznacza to, że przy wyniku 24:24 zwycięstwo jest możliwe dopiero przy osiągnięciu rezultatu 26:24. Jest to tzw. gra na przewagi. Wyjątkiem od reguły jest set piąty, czyli tzw. tie-break, który toczy się do 15 punktów, jednak cały czas z zachowaniem zasady dwóch oczek przewagi.

Co oznaczają poszczególne pozycje?

Skład zespołu znajdującego się na parkiecie liczy sześciu graczy. Cały zespół (włączając w to rezerwowych) liczyć może łącznie 12 zawodników. W trakcie meczu na ławce zasiadają także: trener, asystenci trenera, lekarz oraz fizjoterapeuta. Jeden z zawodników pełni rolę kapitana. W sytuacji, kiedy znajduje się on akurat na ławce rezerwowych wyznaczany jest tzw. grający kapitan wśród graczy znajdujących się aktualnie na boisku. Po powrocie głównego kapitana na parkiet automatycznie przejmuje on obowiązki dowodzącego zespołem.

W siatkówce rozróżniamy pięć podstawowych pozycji. Są to: przyjmujący, atakujący, środkowy, rozgrywający oraz libero. Głównym zadaniem przyjmującego jest gra obronna. Odbiera on piłkę po zagrywce, jednak może również atakować ze skrzydła lub z głębi pola. Podobnie wygląda rola libero. On również uczestniczy w grze obronnej odbierając piłkę. Od przyjmującego różni go jednak to, że nie może on atakować. Libero jako jedyny w zespole nosi inny strój niż reszta drużyny.

Piłki odebrane przez przyjmującego lub libero kierowane są do rozgrywającego. Jego rolą na boisku jest rozgrywanie ataków poprzez posyłanie piłki do zawodnika, który będzie przeprowadzał atak. Jest to jednak z najważniejszych pozycji na boisku, ponieważ to właśnie głównie od rozgrywającego zależy czy uda się skutecznie wykończyć akcję. Za samo wykończenie odpowiada przede wszystkim atakujący. To do niego kierowana jest większość piłek. Ostatnią omawianą pozycją jest środkowy. Zazwyczaj jest to najwyższy zawodnik na boisku. Może on atakować, jednak jego głównym zadaniem jest blokowanie ataków przeciwnika, czyli tzw. gra blokiem. 

Kiedy zacząć przygodę z siatkówką? Trening i nauka w jednym

Najlepszym czasem na rozpoczęcie gry w siatkówkę jest trzecia/czwarta klasa szkoły podstawowej. W kontekście rozwojowym jest to dla dziecka najlepszy czas na przyswajanie nowych wzorców ruchowych. Oprócz gry na lekcjach wychowania fizycznego w wielu szkołach istnieją sekcje piłki siatkowej, które będą znakomitym miejscem na rozpoczęcie swojej przygody z tym sportem. Jeżeli placówka nie posiada takiej sekcji to warto zorientować się, czy w miejscu, w którym mieszkamy nie znajduje się jakiś klub, który zajmuje się szkoleniem młodzieży. Przed decyzją o zapisaniu dziecka warto zorientować się co dany klub oferuje. Wśród kryteriów, którymi warto się kierować można wymienić własną halę, możliwość wyjazdu na obozy sportowe czy uczestnictwo w rozgrywkach.

A co w przypadku jeżeli dziecko myśli o grze w siatkówkę naprawdę na poważnie? W takiej sytuacji warto rozważyć zapisanie go do Szkoły Mistrzostwa Sportowego, czyli tzw. SMS. Są to placówki nakierowane na profesjonalny siatkarski rozwój. Łączą w sobie możliwość treningów z regularną nauką. Najpopularniejszymi w Polsce placówkami SMS są te w Sosnowcu, Spale oraz Łodzi. W przypadku kobiet odpowiednią będzie ta w Sosnowcu, a w przypadku mężczyzn w Spale. 

Na czym polega trening siatkarski? Najważniejsza jest koordynacja

Siatkówka to dyscyplina, który łączy w sobie bardzo dużo elementów. Czego więc możemy nauczyć się na treningu? Przede wszystkim jest to odpowiednia technika. Nabędziemy umiejętności prawidłowego odbijania piłki palcami, odbicia dołem oraz nauczymy się serwować. Technika to jednak nie wszystko. Sport ten wymaga od zawodnika bardzo dużej sprawności fizycznej, a więc i trening siatkarski skoncentrowany jest na jej rozwijaniu. Przed każdym treningiem obowiązkowa jest rozgrzewka.

W siatkówce bardzo ważna jest mobilność. Liczy się refleks, warto więc zadbać o ruchomość stawów, barków oraz bioder. Można to osiągnąć dzięki rozciąganiu oraz rolowaniu mięśni. Tego typu ćwiczenia stanowią jeden z elementów treningu siatkarskiego. W tym sporcie ogromną rolę odgrywa również stabilność. Jest ona szczególnie ważna podczas szybkich ruchów, wyskoków lub zmian pozycji. W głównej mierze zależna jest ona od siły mięśni brzucha, grzbietu oraz klatki piersiowej. Warto poświęcić czas na rozwój wspomnianych partii.

Trening siatkarski opiera się również na nauce dynamiki. Jest ona definiowana jako wyzwalanie jak największej ilości energii w jak najkrótszym czasie. W jej rozwoju pomóc mogą takie ćwiczenia jak np. dynamiczne półprzysiady z dużym obciążeniem. W piłce siatkowej ważna jest także siła. Osiągniemy ją poprzez konsekwentny trening siłowy całego ciała. W przypadku siatkówki warto się skupić na treningu ud, łydek, barków, bicepsów, tricepsów, a także przedramion.

Jak siatkówka wpływa na zdrowie?

Powodów, dlaczego warto uprawiać siatkówkę jest wiele. Jest to sport, który angażuje całe ciało, a więc dzięki niemu możemy poprawić ogólną wytrzymałość mięśniową. Intensywność tej aktywności sprawia, że spalamy bardzo dużo kalorii, a konieczność wykonywania wyskoków, czy przysiadów bardzo dobrze modeluje ciało. Wpływa to także na ogólną poprawę koordynacji ruchowej czy szybkości reakcji. Nie można pominąć także skutków psychicznych. Siatkówka jak każdy sport poprawia nastrój i pozwala na odstresowanie. Jako że jest sportem zespołowym uczy również umiejętności współpracy. Jego uprawianie to gwarancja zdrowia i sprawności. 
Jeśli szukasz profesjonalnych akcesoriów do gry w siatkówkę, zajrzyj do sklepu sportowego Decathlon. Znajdziesz tam ogromny wybór piłek do siatkówki, odzieży i butów, a także nakolanniki siatkarskie i wiele innych przydatnych rzeczy dobrej jakości i w atrakcyjnych cenach.