< powrót

Z kim Polacy zagrają na Igrzyskach Olimpijskich 2024?

7 miesięcy temu | 06.12.2023, 09:56 Z kim Polacy zagrają na Igrzyskach Olimpijskich 2024?

Już wkrótce, w 2024 czekają nas Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, na które wybierają się również siatkarze, w tym reprezentanci Polski.

Z kim Polacy zagrają na Igrzyskach Olimpijskich 2024?

Igrzyska Olimpijskie 2024 zbliżają się wielkimi krokami, a emocje wokół siatkarskich turniejów kwalifikacyjnych rosną. Z każdym dniem mniej jest niewiadomych co do składu uczestników. Po zakończeniu turniejów kwalifikacyjnych, siedem z dwunastu miejsc będzie już rozdanych, a reszta drużyn będzie liczyć na ranking FIVB.

Kogo Grbić weźmie na IO? Kolejka chętnych, a kadra niewielka

Reprezentacja Polski siatkarzy, po zwycięstwie z Holandią, zagwarantowała sobie awans na igrzyska. Trener Nikola Grbić ma teraz czas na przygotowanie zespołu do walki o medale. Jednak nie wszystkie reprezentacje mają ten komfort, gdyż turnieje kwalifikacyjne przyniosły niespodziewane rozstrzygnięcia.

Reprezentacja Niemiec siatkarzy z awansem na igrzyska olimpijskie

Wśród zespołów, które już zapewniły sobie miejsce, są: Francuzi, Amerykanie, Polacy, Japończycy, Niemcy i Kanadyjczycy. Walka o pozostałe miejsca wciąż trwa, szczególnie interesująca jest sytuacja w grupie A podczas turnieju kwalifikacyjnego.

Walka o ostatnie miejsca

W turnieju w Rio de Janeiro pewne awansu jest tylko Niemcy. O drugie miejsce walczą Brazylia, Włochy i Kuba. Brazylia, wygrywając swoje mecze, może zapewnić sobie miejsce bez względu na inne wyniki. Natomiast Kuba musi wygrać z Iranem i liczyć na korzystne rozstrzygnięcia innych spotkań.

Co z pozostałymi miejscami?

Pozostałe miejsca w turnieju mężczyzn w Paryżu przypadną najwyżej rozstawionym drużynom w rankingu FIVB, które nie zapewniły sobie awansu przez kwalifikacje. Kluczowe jest, że jedno z tych miejsc jest zagwarantowane dla drużyny z kontynentu, który jeszcze nie ma swojego przedstawiciela. Na tę chwilę najwyżej rozstawioną afrykańską kadrą w rankingu FIVB jest Egipt.

Możliwe scenariusze

Zakładając, że z grupy A awansuje Brazylia, to cztery pozostałe miejsca z rankingu FIVB przypadną Włochom, Argentynie, Słowenii i Serbii. Jeśli jednak to Kuba zapewni sobie miejsce, to sytuacja zmieni się, dając przewagę innym drużynom.

Podsumowanie

Wiele może się jeszcze zmienić zarówno w kwalifikacjach, jak i w rankingu FIVB. Ostateczne decyzje zapadną po fazie zasadniczej przyszłorocznej Ligi Narodów. Najbardziej prawdopodobny skład igrzysk olimpijskich to: Francja, Polska, Stany Zjednoczone, Włochy, Japonia, Brazylia, Argentyna, Słowenia, Serbia, Niemcy, Kanada i Egipt.